Tobík a Johanka

Spread the love

MOZART NA BERTRAMCE

Johanka a Tobiáš Petřinovi

Znáte vilu Bertramka?

Najdete ji v Praze na Smíchově v Mozartově ulici. Je národní kulturní památkou. Čím je zvláštní?

V říjnu 1787 v ní bydlel Wolfgang Amadeus Mozart, slavný hudební skladatel.

Tehdy na Bertramce žili manželé Duškovi. Josefína Dušková byla operní zpěvačkou a její manžel hudebním skladatelem. Mozart ve vile pracoval na dokončení opery Don Giovanni, kterou si u něj Pražané objednali. Říká se, že předehru k opeře dopsal až ráno v den představení. Na notách pro muzikanty prý nestihl zaschnout inkoust.

Také se říká, že Josefína Dušková slavného skladatel zavřela do zahradního altánku u vily, aby pro ni napsal árii. Mozart ji skutečně složil, ale schválně hodně těžkou. Josefíně řekl, že jestli ji nezazpívá hned na poprvé, tak ji roztrhá. Árie se zpívá dodnes.

Mozartova díla měla vždy v Praze velký úspěch. Proto Mozart Prahu miloval. O Pražanech tvrdil: „Mí Pražané mi rozumějí.“

Přátelství z Bertramky pokračovalo i po Mozartově smrti. Josefína Dušková dokonce udržovala kontakt i s Mozartovými syny.

Chtěli jsme se na Bertramku podívat a dozvědět se něco více o Mozartovi a jeho pobytu v Praze. Na Bertramce bývalo muzeum W.A. Mozarta a manželů Duškových. Vila je ale dnes ve velmi špatném stavu a uzavřena pro veřejnost.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.