Ondra – archeologie

Spread the love

ZAJÍMAVOST: Středověké pohřebiště u Motola
Ondřej Holan

Možná nevíte, že na severní straně areálu nemocnice Motol leží středověké pohřebiště. První dva středověké hroby zde byly objeveny v roce 1921 při výstavbě domů v ulici v Úvalu. Další hroby byly v roce 1935 objeveny při výstavbě budov v nemocničním areálu. Nejvíce hrobů prozkoumal v roce 1975 a 1976 záchranný program, který uspořádalo Národní muzeum pod vedením Jana Kovaříka. Hrobové jámy měly nejčastěji tvar obdélníku. Některé hroby měly stěny obložené opukovými deskami.
V hrobech byly nalezeny také dary zesnulému. Nejznámější je asi bronzová rolnička, kterou vidíte na obrázku. V hrobech byly ale také často nalézané korálky ze skla a polodrahokamů, např. jantaru. Ale archeologové zde také nelezli třeba bronzové prstýnky nebo keramické nádoby. Mezi dary se nalezly i zbraně, například nože. Dokonce i teď, když se kope elektrické vedení nebo se vykopává lampa v této lokalitě, tak někdy stavbaři najdou lidskou kostru.

Zdroje:
http://www.praha-archeologicka.cz/p/390?tgo=81
Jan Hauser: Úprava hrobových jam na raně středověkých pohřebištích
a jejich vztah k pohřební výbavě, 2012. (bakalářská práce)

Který archeolog dojde k starověkému hrobu?

Mám rád rozhlas. Jsem moderátor v Českém rozhlase Rádio Junior a natáčím knižní recenze. Také se starám o tento web a píšu články do časopisu Děti dětem z Prahy 5. Pokud mi budete chtít něco sdělit tak mi napište na email: ondra.holan@kapsar.cz