Obsah

Představujeme Vám elektronickou verzi našich záložek: Mini chameleon – Ondra Holan Zajímavá místa na Praze 5 – Ondra Holan Spojovačka Praha 5 – Lukáš Holan Vtip záložka – Lukáš Holan ...


Českému rozhlasu je dnes 100 let! Pojďte se něco dozvědět o jeho historii:
Český rozhlas začal vysílat 18. května 1923 z skautského stanu. Ano čtete správně. V kbelích stál stan, na něm byla anténa a v něm byli moderátoři, kteří moderovali. Protože to ale bylo u silnice a ještě k tomu venku, tak mohly být ve vysílání slyšet ruchy a auta. A taky že byly.

Toto je fotka, pořízena z kbelského stanu, a takto to nějak mohlo vypadat. Vpravo vidíme piáno, a vlevo vydíme modeátora. Určitě to muselo být těžké vysílat jen ze stanu.
Poté se Český rozhlas přesunul do budovy na Vinohradské 12 a vysílá dodnes.

20. května bude mít Český rozhlas oslavu a Den otevřených dveří. A tak se budete moci přijít podívat jak to v budově Českého rozhlasu na Vinohradské 12 vypadá, anebo přijít na koncert v Riegrových sadech. Více Zde→
Český rozhlas také ke stému výročí připravil seriál RozhlaSTO, který je o historii. Poslechnout si ho můžete zde:
Český rozhlas také na svém webu zmínil, že novinky přinese i audioportál Mujrozhlas, která slouží k poslechu rádia a podcastů.
Český rozhlas uvedl, že nově bude možné propojit si váš účet mujRozhlas s Radiotékou a budete tak moci poslouchat svá zakoupená audia stejně, jako jste zvyklí poslouchat své oblíbené pořady Českého rozhlasu. Novinky přinese i mobilní aplikace mujRozhlas: přibyde v ní kompatibilita s Android Auto a Apple Carplay, zasílání upozornění na nové díly odebíraných pořadů, zcela přepracovaný přehrávač a vylepšený design aplikace. Český rozhlas také připravuje smart TV aplikace mujRozhlas pro Android TV, Samsung Tizen a LG webOS.
V aplikaci a na webu mujRozhlas najdete od května u příležitosti stých narozenin rozhlasu více než 99 rozhlasových her, četeb, seriálů a audioknih. Mezi nimi například díla Karla Čapka, Liona Feuchtwangera, Jane Austenové a dalších. Ale v aplikaci prý přibyde i nějaké narozeninové překvapení😉
Tak my za celý tým Kapsar.cz přejeme Českému rozhlasu všechno nejlepší!

Proč v některých oblastech vlci opakovaně napadají chovatelům stáda a jinde je život s lidmi bez Problémů? To je jedna z otázek mezinárodního projektu Life Wild Wolf. Tento projekt má hlavní cíl, a to vytvořit postupy a doporučení ke zvládání konfliktů mezi vlky a lidmi. Na řešení těchto problémů se za Českou republiku podílí Mendelova univerzita v Brně. V České republice totiž vlků přibývá výrazně více než v předchozích letech. Proto se teď může častěji stávat, že vlci budou napadat ovce, kozy a další zemědělská zvířata. Vlci se v Česku usídlují hlavně v pohraničních pásmech. Zajímavé je také to, že v některých zemích včetně Česka vzniknou i zásahové týmy, které budou rizikové situace řešit.

Náš redaktor Lukáš (8let) namaloval do komiksového časopisu komiks o akci Cibuláček, kterou pořádala Nadace rodiny Vlčkových. A právě časopis jsme jim poslali a tady je reakce:

Jsme moc rádi že se Vám líbí! 👍