Strana 6 – Ondra a Lukáš

Spread the love

Potrubní pošta v Motole

Pražská potrubní pošta | Radio Prague International

V Motole ale nejsou jenom želvy. Je tam taky potrubní pošta, dokonce nejdelší ve střední Evropě. Potrubí je dlouhé zhruba 18 kilometrů.

Potrubní pošta je systém zvláštních dlouhých trubek. Na chodbách nemocnice jsou velké stroje, které trochu připomínají kotel. Nahoře tohoto stroje je díra, do které se dá kulatá baňka. Do ní se naloží náklad, třeba vzorky krve. Potom, co se do díry vsadí baňka s nákladem, se na displeji naťuká číslo patra a stroje, na který se má náklad doručit. Potom už se stiskne tlačítko OK a baňka trubkou dojede tam, kam má. Pohání ji podtlak nebo přetlak v trubce. V Motole potrubní pošta dopraví denně kolem 3500 zásilek. Vzorek krve se v Motolské nemocnici do laboratoře dopraví za 5 minut.

Dřív se potrubní pošta používala k dopravě zpráv. V Londýně se dokonce vynalezla ještě před vymyšlením telefonu. V Praze máme také světový unikát – víc než 133 let starou potrubní poštu, která spojuje některé poštovní úřady a Pražský hrad. Bohužel byla poničena povodněmi v roce 2002.

V současné době se potrubní pošta nepoužívá jenom v nemocnicích, ale i ve skladech, bankách, úřadech a ve velkých obchodech.

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Potrubn%C3%AD_po%C5%A1ta

https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/381183/16-km-a-3500-zasilek-denne-potrubni-postou-v-motole-leta-i-krev.html

 

Soutěž            Nabízíme levné a kvalitní obálkyDobrej tisk – tvoje tiskárna

Od kterého roku funguje v Motolské nemocnici potrubní pošta?

Odpovědi na tuto otázku nám do konce roku pište na adresu: redakce.detidetem@seznam.cz. Můžete nám také posílat obrázky, jak si představujete potrubní poštu.

Vylosovanému výherci zašleme drobnou odměnu.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.